5przemian_logo2.gif

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Jaszczyk-Górska
Źródło: Magia Gwiazd nr 5
Pory roku na stole
   
  
  Człowiek jest częścią natury i podlega jej prawom, skoro więc mamy jesień, odchodzimy od potraw, jakie jedliśmy latem. Teraz potrzebujemy takiego pożywienia, które pozwoli nam zgromadzić energię do ogrzania ciała i obrony przed infekcjami.
  

  W kuchni pięciu przemian ważne jest, aby odżywiać się w rytmie dobowym, o czym pisałam w pierwszym odcinku (nr 1 MG), ale równie ważne jest odżywianie zgodne z porami roku, przy czym wyznacza się ich nie cztery, jak to wynika z kalendarza, lecz pięć, bo osobno traktowane jest późne lato, zwane u nas babim.
   Każda pora ma swoją specyfikę i oferuje inne produkty. Gdy korzystamy z tego, co przyroda podsuwa nam w danym okresie, wówczas nasz organizm najlepiej przystosowuje się do panujących wtedy warunków. Jedząc sezonowe, świeże produkty, czerpiemy z nich najwięcej energii życiowej, co poprawia naszą witalność i dobrze wpływa na umysł, emocje oraz układ odpornościowy. Z tej mądrości czerpią wszystkie tradycje kulinarne. Produkty, które w naturze występują tylko sezonowo, a w sklepach są dostępne przez cały rok, a także te, które kupujemy już przetworzone, mają niewielką wartość odżywczą i energetyczną - gdy dominują w naszej diecie, odczuwamy zmęczenie, spadek witalności i łatwo łapiemy infekcje.

Zabawa w ciepło - zimno

   Gdy przymierzamy się do gotowania według pięciu przemian, musimy poznać termikę używanych składników. Dzielimy je na zimne, chłodne, neutralne, ciepłe i gorące. W naszych potrawach powinny dominować neutralne z dodatkiem ciepłych i chłodnych - taka dieta jest najbardziej zrównoważona. Gdy na zewnątrz jest chłodno, tak jak teraz, jedzenie powinno być bardziej rozgrzewające, latem natomiast chłodniejsze, z większą ilością surowego pożywienia. Proporcje chłodnych i ciepłych produktów zależą również od naszych indywidualnych potrzeb. Inne zalecenia będą dla wegetarian i dla osób jedzących mięso, inne dla tych, które ciągle marzną, i dla tych, którym jest zawsze gorąco. 
   Termikę produktów najlepiej jest sprawdzać w specjalnych tabelach dostępnych na przykład w internecie. Właściwości termiczne gotowych potraw zależą jednak nie tylko od doboru składników, lecz także od techniki gotowania, o czym więcej napiszę w następnym odcinku kuchni pięciu przemian.

Na wzmocnienie - dynia

   Ponieważ trwa właśnie sezon na dynię, proponuję, aby wykorzystać ją w kuchni. Jest dla nas bardzo korzystna o tej porze roku -  wzmacnia główne organy trawienne: śledzionę i żołądek, dzięki czemu pomaga usunąć nadmiar wilgoci z organizmu, a więc powinny o niej pomyśleć zwłaszcza osoby zakatarzone i często przeziębione. Takie właściwości dyni wzmacnia proces pieczenia oraz użycie odpowiednich przypraw.

Przepisy

Dynia pieczona

Pokrój dynię na plastry lub większe kawałki, ułóż na wysmarowanej oliwą blasze, posmaruj lekko z wierzchu oliwą i posyp ulubionymi przyprawami: pieprzem, kminkiem, solą, sezamem białym lub czarnym, cynamonem itp. Piecz w średnio nagrzanym piekarniku około pół godziny.
Upieczona dynia może być przekąską, podwieczorkiem lub dodatkiem do dania obiadowego.

Jeśli używasz dyni hokkaido, możesz zjeść ją ze skórką. Odmiana ta jest bardziej jang, zawiera mniej wody i ma bardziej wyrazisty smak.

 

Zupa krem z dyni

O  zagotuj około 2,5 litra wody
Z  dodaj 1 lub 2 marchewki, pietruszkę, pół selera, pół zwykłej dyni lub całą dynię hokkaido
M a następnie: duży por, szczyptę pieprzu, 2 plasterki świeżego imbiru

Gotuj 20 minut pod przykryciem.

W  wsyp sól
D  dodaj kilka kropli cytryny lub łyżeczkę koncentratu pomidorowego
O szczyptę kurkumy
zdejmij z ognia i dodaj
Z  łyżkę masła
 
Zmiksuj zupę. Krem powinien być gęsty. Dynie znacznie różnią się rozmiarami, więc trzeba wyczuć proporcje wody i warzyw. Przed zmiksowaniem dobrze jest odlać trochę płynu. Gdyby potem zachodziła potrzeba, można go uzupełnić.
Zupę na talerzach posyp świeżą natką lub kolendrą i lekko podprażonymi pestkami dyni.

uwaga! Po dodaniu składnika danej przemiany zamieszaj potrawę i odczekaj z dodaniem następnego produktu około 2 minut.
W przepisach kuchni pięciu przemian na każdym etapie gotowania podajemy, w jakiej przemianie ono przebiega:

O - ogień, Z - ziemia, M - metal, W - woda, D - drewno
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

O mnie


  Od ponad 10 lat  nieprzerwanie fascynuje mnie medycyna chińska. Zaczęłam od kursu dietetyki i wprowadzenia jej na co dzień do mojej kuchni.  Uczyłam się medycyny chińskiej u nauczycieli Avicenna Institut. Uzyskałam dyplom tego instytutu z zakresu dietetyki leczniczej wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Czytaj więcej

5 przemian

Teoria Pięciu Przemian jest w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej drugim obok teorii Yin i Yang systemem opisującym wszystko, co dzieje się zarówno we Wszechświecie, jak i w mikrokosmosie, jaki stanowi człowiek. Wg filozofii chińskiej człowiek jest częścią natury i podlega jej prawom, a jego organizm jest odbiciem Wszechświata. Czytaj więcej

5przemian.pl